Golubačka tvrđava Golubac, Istočna Srbija

Golubačka tvrđava

Na samom ulasku u Đerdapsku klisuru, tamo gde je Dunav najširi, nedaleko od grada Golubac, smeštena je Golubačka tvrđava. Ova tvrđava danas izgleda kao scenografija za neku visokobudžetnu seriju ili film i predstavlja pravi magnet za domaće i inostrane turiste. Tako da nemojte se začuditi ako ovde zateknete mnoštvo Poljaka koji su svratili, iako umorni sa povratka sa Jadranskog ili nekog drugog mora.



Istorija golubačke tvrđave

  • Izgradili su je Rimljani u I veku nove ere;
  • Pred najezdom Huna došlo je do njenog potpunog uništavanja;
  • Posle boja na Kosovu osvajaju je Turci;
  • Na ovom mestu 1428. godine poginuo Zaviša Crni (nacionalni heroj u Poljskoj).

Sigurno ćete se zapitati odakle baš toliko Poljaka hrle da vide Golubačku tvrđavu u istočnoj Srbiji?! To je iz razloga, jer je na ovom mestu 1428. godine poginuo Zaviša Crni, koji je došao da se bori protiv Turaka, na poziv ugarskog kralja Žigmunda. Telo nije sahranjeno, a glava je poslata sultanu Muratu II. Iako većina od nas nije skoro ništa ili jako malo čulo o Zaviši Crnom i njegovim herojskim vojnim pohodima, on je nacionalni heroj u Poljskoj.

Tvrđava Golubac je podignuta na strmim liticama, na samom ulasku u Đerdapsku klisuru. Izgradili su je Rimljani u I veku nove ere, da bi pred najezdom Huna došlo je do njenog potpunog uništavanja, da bi je kasnije obnovio rimski car Justinijan. U XIV veku pominje kao mađarski (ugarski) grad, a posle boja na Kosovu osvajaju je Turci, a nakon toga Srbi i Mađari.



Izlet na golubačku tvrđavu

  • Vreme za obilazak tvrđave je svakog dana od 10:00 do 17:00 časova;
  • Tvrđava se sastoji od tri dela i to prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada;

Ukoliko planirate posetu golubačkoj tvrđavi, radno vreme je od 10:00 do 17:00 časova i poseta se naplaćuje ( više informacija na zvaničnom sajtu Golubačke tvrđave: www.tvrdjavagolubackigrad.rs). Tvrđava se sastoji od tri dela i to prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada. Ukupno ima deset kula, a nekada se na platou ispred tvrđave, gde je danas šetalište i lepo uređeno zelenilo, nalazilo naselje gde su živeli ljudi koji su opsluživali tvrđavu.



Legenda golubačke tvrđave

Prema legendi Golubačka tvrđava je dobila ime tako što je u jednoj njenoj kuli bila zatočena vizantijska princeza Jelena koja je da bi ublažila tugu i samoću puštala golubove. Po drugoj legendi, ime tvrđave potiče od lepe devojke po imenu Golubana, kojoj je turski paša donosio svilu i bisere ne bi li se udala za njega. Kako je ona sve to odbijala paša je naredio da se kazni tako što će biti vezana za stenu u Dunavu, gde je ostala do smrti.



Dugo je Golubačka tvrđava bila nesređena, zapuštena i prepuštena zubu vremena. Nakon izmeštanja magistralnog puta koji je prolazio upravo kroz nju, pristupilo se sanaciji kula koje su sada sređene i dostupne za sve zainteresovane. Ispred tvrđave, a prema Golubcu se nalazi lep plato, uz uređeno šetališta pokraj Dunava, a tu je i kafić, suvenirnica i mesto gde možete kupiti karte za obilazak tvrđave.


Opise i slike smeštaja u istočnoj Srbiji možete pogledati OVDE.


Pristupačnost za decu: 60/100

Ocena: 88/100

Parking: Lako ga je pronaći


Tags: Golubačka tvrđava, Tvrđava Golubac, Golubačka tvrđava istorija, Golubačka tvrđava iskustva, Golubačka tvrđava legenda, Golubačka tvrđava gde se nalazi, Golubačka tvrđava parking, Golubačka tvrđava slike, Golubačka tvrđava opis, Golubačka tvrđava utisci, Golubačka tvrđava radno vreme, Golubačka tvrđava izlet, Golubačka tvrđava poseta, Golubačka tvrđava šta videti, Golubačka tvrđava šta posetiti, o Golubačkoj tvrđavi, Golubačka tvrđava mapa, Tvrđava Golubački grad, Golubački grad, Srpska srednjovekovn tvrđava Golubac